تجویز سمعک در منزل
با ما تماس بگیرید - مشاوره رایگان
تلفن: 32941300 025 - 09190666579 | قم - میدان صدوقی - ساختمان پزشکان خاتم - طبقه دوم
بالا

سمعک زدن عیب نیست، نشنیدن عیب است

صفحه اصلی / مقالات  / سمعک زدن عیب نیست، نشنیدن عیب است
تیتر روزنامه در مورد سمعک

سمعک زدن عیب نیست، نشنیدن عیب است

کسانی که در استفاده از سمعک کاهلی می کنند، ممکن است در اثر کم شنوایی، سلول های عصبی مغزشان به مرور تحلیل رود.

همه ما خوب می دانیم که در طول یک روز چقدر به شنیدن و صحبت کردن نیازمندیم. آیا شما می توانید یک روز را بدون شنیدن سر کنید؟ از آنجا که ما به طور اتوماتیک از روز اول زندگی شنیده ایم و بخش مهمی از زندگی مان را براین اساس ساخته ایم، تصور اینکه نشنویم و بدون حس شنوایی به زندگی مان ادامه دهیم، واقعاً آزاردهنده است.   

  «شنیدن» ازجمله نیازهای اصلی بشر در عصر ارتباطات است و افت شنوایی تاثیر مخربی بر زندگی افراد و سلامتی آنها می گذارد. اهمیت شنوایی باعث شده است که وضعیت شنوایی افراد جامعه در جوامع پیشرفته در سنین مختلف، سالانه و به طور مستمر بررسی و با مشاهده کمترین حد از افت شنوایی، درمان آن در دستور کار قرار بگیرد. یکی از راه حل های درمانی برای افت شنوایی «سمعک» است. هرچند متاسفانه بسیاری از مبتلایان حاضرند همه عمر با این مشکل دست به گریبان باشند، اما سمعک نزنند! چراکه استفاده از سمعک را ایرادی می دانند که ممکن است دیدگاه دیگران را نسبت به آنها تغییر دهد.     

دکتر حمید جلیلوند براین باور است که جدی نگرفتن کاهش سطح شنوایی می تواند زمینه بسیاری از مشکلات و از جمله مشکلات روانی را فراهم کند؛ در حالی که استفاده از سمعک های امروزی می تواند مانع بروز عوارض مخرب و جبران ناپذیر شود. این ادیولوژیست در گفت و گو با «ایران» در این باره توضیح می دهد: حدت شنوایی یا آستانه شنوایی برای فردی طبیعی که قادر است تمامی صداهای محیط اطراف خود را بشنود در حدود ۱۵ تا ۲۰ دسی بل است. هنگامی که آستانه شنوایی از این حد فراتر می رود و فرد صداهای بالای ۱۵ تا ۲۰ دسی بل را خوب نمی شنود، به این معناست که وی دچار افت شنوایی شده است و صداها را با کیفیت گذشته نخواهد شنید.     

دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی ایران، سمعک را چنین توصیف می کند: سمعک نوعی تقویت کننده صداست که همانند بلندگو با تقویت صدا باعث می شود فرد کم شنوا صداهایی را که قادر به شنیدن شان نیست درک کند و بهتر بشنود. در زبان فنی ادیولوژی، سمعک یک ارتز است، یعنی سمعک همچون عصایی که برای کمک به پای آسیب دیده به کار می رود، کمکی برای حلزون و عصب شنوایی آسیب دیده خواهد بود.     

سمعک های قدیمی فقط یک تقویت کننده ساده بودند، به گونه ای که می توان گفت آنها همانند بلندگویی بسیار ساده فقط صداها را بلندتر می کردند. ولی سمعک های کنونی پردازنده های ریزی هستند که علاوه بر کار تقویت صدا، همچون رایانه ها و گوشی های هوشمند امروزی، صداها را ابتدا پردازش و سپس تقویت می کنند. این سمعک ها آنقدر هوشمند هستند که می توانند محیط صوتی اطراف فرد را تجزیه و تحلیل کنند و مطابق با صداهای موجود و براساس نیاز فرد و تنظیمات پیشرفته و پیچیده ای که ادیولوژیست به کمک رایانه در حافظه آنها ذخیره کرده است، صوت را تقویت کنید.

این استادیار دانشگاه شهید بهشتی می افزاید: بیشتر سمعک های نسل جدید نه تنها دیجیتال هستند، بلکه هوشمند و یادگیرنده هم هستند و پردازش های پیچیده ای را انجام می دهند که در حد رایانه های امروزی است. امکان تنظیم بی سیمی یا تنظیم با اپلیکیشن های رایگانی که قابلیت نصب روی گوشی همراه را دارند از دیگر خصوصیات این سمعک ها هستند. البته این گونه تنظیمات با تنظیماتی که توسط ادیولوژیست و مبتنی بر نتایج آزمایش ها و وضعیت شنوایی فرد انجام می شود متفاوت است. وی معتقد است استفاده خودسرانه و بدون تنظیم سمعک، آسیب های برگشت ناپذیر و غیرقابل جبرانی به دنبال دارد. سمعک ابزاری پزشکی است که باید پس از تشخیص افت شنوایی فرد و علت آن، از سوی متخصصان ادیولوژی و پزشکی تجویز شود و سپس از سوی ادیولوژیست آشنا به علم تنظیم سمعک، با توجه به نیاز شنوایی و محیط صوتی اطراف بیمار تنظیم شود. وی ادامه می دهد: تحقیقات اخیر نشان می دهد برای تنظیم سمعک، باید به طور میانگین ۶تا ۱۰ جلسه زمان گذاشت. توصیه اکید ما این است که هرگز سمعک را از افراد غیر ادیولوژیست تهیه نکنید و وقتی هم که تهیه کردید، بدون تنظیم از سوی ادیولوژیست، از آن استفاده نکنید. این وسیله به تنظیمات مکرر و بررسی های دوره ای نیاز دارد که همگی باید کاملاً تحت نظر ادیولوژیست تان صورت گیرد.     

دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی ایران خاطرنشان می کند: بیشتر افرادی که باید سمعک بزنند، سمعک زدن را عیب می دانند. آنها فکر می کنند استفاده از سمعک باعث می شود پیرتر، ناتوان تر و حتی زشت تر به نظر برسند. این در حالی است که سمعک نزدن و زندگی با افت شنوایی، تاثیرات مخربی در زندگی بیمار برجای می گذارد. وقتی شما صداها را نشنوید، مغزتان کمتر تحریک می شود و سلول های عصبی مغز تحلیل می روند.     

بهتر است بپذیریم که استفاده از سمعک ربطی به جوانی و پیری ندارد و در هر سن و شرایطی باید مراقب سلامت شنوایی خود باشیم و اگر نیاز به استفاده از سمعک داریم، حتماً از آن استفاده کنیم.   

  سمعک های کنونی آنقدر پیشرفته هستند که همچون دیگر وسایل کمک شنوایی عمل می کنند. این سمعک ها قادرند گفت و گوهای تلفن همراه شما را به صورت بی سیم و با تقویت مناسب به گوش شما ارائه کنند و شما می توانید مثل یک فرد عادی از شنیدن لذت ببرید.  

                   □  روزنامه ایران، شماره ۶۵۷۴ به تاریخ ۳۰/۵/۹۶، صفحه ۱۵ (زندگی و سلامت)

هیچ نظری ارسال نشده است.

لطفاً نظر بدهید

Free WordPress Themes, Free Android Games