تجویز سمعک در منزل
با ما تماس بگیرید - مشاوره رایگان
تلفن: 32941300 025 - 09190666579 | قم - میدان صدوقی - ساختمان پزشکان خاتم - طبقه دوم
بالا

انواع سمعک از نظر شکل ظاهری

سمعک قم - سمعک خاتم / مقالات  / انواع سمعک از نظر شکل ظاهری

انواع سمعک از نظر شکل ظاهری

۱- سمعک پشت گوشی  (B.T.E):

سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی

انواع سمعک پشت گوشی یا BTE تقریبا شناخته ترین نوع سمعک می باشد. (دقت کنید که BTE مخفف عبارت Behind-The-Ear بوده و به معنای پشت گوش است.)

در این نوع که بسیار متداول نیز می باشد، خود سمعک در قسمت پشتی لاله گوش قرار می گیرد. حال برای گوش شخص بیمار بایستی یک قالب مخصوص تهیه شود. (که ما در کلینیک خود انجام می دهیم.)

این سمعک در داخل گوش خارجی قرار گرفته و به سادگی امواج صدا را به گوش شخص انتقال می دهد. استفاده از این سمعک بسیار ساده بوده و به همین علت برای تمامی گروه های سنتی مناسب است. (همان گونه که گفته ایم هیچ وقت برای استفاده از انواع سمعک زود نیست. پژوهش های اخیر نشان می دهد که فرآیند زبان آموزی نوزاد از ۶ ماهگی آغاز شده و به همین علت بسیار مهم است که نوزاد بهترین سمعک را داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است که نوزاد در فرآیند زبان آموزی خود برای یک عمر دچار مشکل شود. )

سمعک پشت گوشی BTE

سمعک پشت گوشی BTE

سمعک پشت گوشی یا BTE برای انواع کم شنوایی از ملایم تا عمیق مناسب است. این مدل قابلیت اتصال به وسایل کمک شنوایی همچون FM را دارا بوده و به همین جهت، بهترین نوع سمعک برای کودکان و اطفال می باشد. چرا که با محیطهایی همچون کلاس درس که از سیستم های تقویت صوت گروهی استفاده می کنند، سازگار است.

انواع سمعک پشت گوشی یا BTE

همان گونه که گفتیم، مخلص کلام (یا همان خلاصه کلام!) این است که رسیور یا دریافت کننده در این نوع سمعک ها در داخل کانال گوش قرار گرفته است. این سمعک نام های اختصاری گوناگونی دارد. هر گاه نام های زیر را شنیدید بدانید که به این نوع اشاره دارند:

  • سمعک پشت گوشی یا Behind-The-Ear به صورت اختصاری (BTE)
  • سمعک رسیور در گوش یا  Receiver In The Earبه صورت اختصاری  (RITE)
  • سمعک رسیور در کانالReceiver In The Canal  به دو صورت اختصاری (RIC or RITC)
  • سمعک Canal Receiver Technology به صورت اختصاری (CRT)

گسترش تکنولوژی و پیشرفته شدن سمعک پشت گوشی

گسترش دانش و پیشرفت تکنولوژی، روز به روز سمعک ها را متحول می کند. البته که تکنولوژی در مورد مدل های پشت گوشی سبب پدید آمدن سمعکی به نام فیتینگ گوش باز و رسیور در مجرای گوش شده است.

سمعک های فیتینگ گوش باز (open fitting) و یا رسیور در مجرای گوش (Receiver in The Canal) امروزه بسیار متداول شده اند. اما این سمعک ها چه ویژگی خاصی دارند؟

پاسخ این است که این گروه، یک نوع سمعک پشت گوشی بسیار ظریف بوده و دیده نمی شوند. (سمعک نامرئی) این سمعک ها به قدری خوب در پشت لاله گوش خود را جای می دهند که حتی کم تر از مدل های داخل گوشی قابل رویت هستند.

سمعک OpenFit

سمعک OpenFit

در مدل سمعک های Open Fitting مکانیزم انتقال صدا دقیقا مانند مدل های پشت گوشی مرسوم است. در مقابل در سمعک های رسیور در مجرای گوش (Receiver in The Canal) یا به صورت مخفف RIC صدا از طریق یک لوله خیلی خیلی نازک به صورت امواج الکتریکی به رسیور داخل گوش منتقل می گردد. این رسیور امواج صوتی را به پرده گوش می رساند. به همین جهت این سمعک های RIC کیفیت صدای بهتری داشته و درک گفتار را افزایش می دهند. مدل های RIC بسیار محبوب بوده و خریداران آن پس از سالها از آن ها راضی هستند.

سمعک نامرئی Canal Receiver Technology

سمعک نامرئی Canal Receiver Technology

نکته جالب دیگر در مورد این سمعک ها این است که برای فرکانس های بالا بسیار مناسب بوده و به افراد امکان استفاده حداکثر از باقی مانده شنوایی طبیعی را می دهد. بیماران در مورد این مدل صدایی بلند و رسا، واضح و بدون اعوجاج را گزارش می کنند.

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک پشت گوشی یا BTE

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این مدل را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک پشت گوشی یا BTE (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

همان گونه که می بینید این سمعک ها از لحاظ نامرئی بودن نیز بسیار قابل قبول هستند.

نقاط قوت و ضعف سمعک پشت گوشی

نقاط قوت: راحتی، به سختی دیده می شود، احساس پر شدن گوش ندارید، نصب آن خیلی ساده است، در مکالمه با تلفن احساس عملکرد خوبی دارد.

نقاط ضعف: عمر رسیور ممکن است در رطوبت های خیلی زیاد کاهش یابد. در فرکانس های پایین عملکردی متوسط دارد. میزان تقویت صدای اندکی محدود دارد.

۲- سمعک های داخل گوشی (ITE)

سمعک داخل گوشی

سمعک داخل گوشی

حال که خانواده همه مدل های پشت گوشی را شرح دادیم، نوبت به خانواده انواع سمعک داخلی گوشی یا همان ITE می رسد. نام ITE مخفف عبارت In The Ear بوده به معنای داخل گوشی می باشد. همان گونه که از نام این نوع پیدا است، این مدل ها در داخل مجرای گوش خارجی قرار گرفته و در مجموع به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

  • الف)داخل گوش (In The Ear (ITE
  • ب)داخل کانال (In The Canal (ITC
  • ج)کاملا داخل کانال (Completely In The Canal (CIC  (سمعک نامرئی و غیر قابل دیده شدن)

در ادامه هر کدام از این سه مورد را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید:

الف) سمعک داخل گوشی (ITE)

سمعک داخل گوشی (I.T.E)

سمعک داخل گوشی (I.T.E)

در انواع سمعک های داخل گوشی، کلیه قطعات سازنده در داخل یک پوسته خاص و یا به عبارتی یک جلد مخصوص قرار گرفته است. این پوسته مختص هر فرد بوده و برای هر فرد باید قالب گیری شود.

این سمعک نیز مثل مدل پشت گوشی می تواند برای انواع کم شنوایی از ملایم تا شدید مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع، اصوات از طریق بلندگو به کانال گوش هدایت شده و کنترل ها و ولوم این نوع به نسبت مدل های پشت گوشی اندکی کوچک تر است.

مزایا و معایب سمعک داخل گوشی (ITE)

مزایا: نصب نسبتا ساده در گوش، پس از نصب کم تر احساس پر شدگی گوش می کنید، داشتن فضای بیشتر برای ارائه ویژگی هایی همانند میکروفن دایرکشنال، تله کویل و کنترل صدا و ولوم

معایب: نسبتا قابل دیده شدن، نسبت به رطوبت آسیب پذیرتر است.

[سوال: تله کویل چیست؟

تله کویل یک سیم پیچ مسی داخل سمعک بوده و سیگنال های مغناطیسی را از گوشی تلفن افزایش می دهد. در نتیجه شما در هنگام مکالمه با تلفن بسیار راحت تر خواهید بود.]

[سوال: میکروفون دایرکشنال چیست؟

پاسخ:میکروفون دایرکشنال (Directional Microphone) یکی از آپشن های انواع سعمک بوده که برخی سمعک ها دارند. این آپشن در محیط های پرسرو صدا و شلوغ به شما کمک می کند. بدین صورت که این میکروفون دایرکشنال سبب می شود که شما صدای جلوی خود را اندکی بلندتر از صدای اطراف بشنید. بسیاری از سمعک ها دارای تنظیمات دو حالت میکروفون دایرکشنال و میکروفون همه جانبه هستند که خودتان می توانید بین این دو حالت تغییر ایجاد نمایید.

بررسی ها نشان می دهد که میکرفون دایرکشنال در خانه نیز می تواند بسیار به شما کمک کند. مثلا وقتی که در حال گوش دادن به تلویزیون یا رادیو هستید باعث می شود که صداهای مزاحم را کم تر بشنوید.]

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل گوشی یا ITE

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این مدل را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل گوشی یا ITE (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

ب) سمعک داخل کانال (ITC)

سمعک داخل کانال (I.T.C)

سمعک داخل کانال (I.T.C)

این گروه از انواع سمعک ها همانند مدل داخل گوشی هستند. بدین معنا که قطعات در پوسته و جلدی قرار می گیرند که این پوسته با قالب گیری از گوش بیمار ساخته می شود. تفاوت این سمعک با مدل داخل گوشی این است که این نوع، اندکی کوچک تر بوده و به میزان بیشتری در داخل مجرای گوش فرو می روند. لازم به ذکر است که این سمعک ها برای کم شنوایی های ملایم، متوسط و نسبتا شدید کاربرد دارند.

مزایا و معایب سمعک داخل کانال (ITC)

مزایا: این سمعک به سختی دیده می شود. نصب این نوع سمعک راحت بوده و دارای کنترل ولوم یا صدا می باشد. در سمعک های بزرگ جایی برای میکروفون دایرکشنال نیز وجود دارد.

معایب: معایب این سمعک همانند سمعک CIC اما با شدت نسبتا کم تری می باشد. این سمعک کمی به رطوبت حساس بوده و به علت کوچک تر بودن باتری، عمر باتری اندکی کوتاه تر است.

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل کانال یا ITC

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این مدل را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل کانال یا ITC (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

ج) سمعک نامرئی کاملا داخل کانال (CIC) (نامرئی و غیر قابل دیده شدن)

سمعک نامرئی کاملا ً داخل کانال (C.I.C)

سمعک نامرئی کاملا ً داخل کانال (C.I.C)

امروزه تمایل به استفاده از سمعک نامرئی رو به گسترش است. چرا که اکثر افراد تمایل دارند که سمعک داخل گوش آن ها حتی الامکان در معرض دید نباشد. در این نوع، تمامی  قطعات در پوسته کوچکی قرار دارند که کاملا ً داخل کانال گوش قرار می گیرد. انواع مدل های این سمعک نامرئی کوچکترین سایز را دارند و برای کم شنوایی های ملایم تا بسیار شدید مناسب می باشند. البته بایستی توجه داشت که این سمعک ها فضای نسبتا کم تری برای باتری دارند. در نتیجه این نوع برای افت های شدید و عمیق شنوایی مناسب نمی باشند. چرا که این دسته از کم شنوایان نیاز به مدل های نسبتا قدرتمندتری دارند.

مزایا و معایب سمعک نامرئی کاملا داخل کانال (CIC)

مزایا: به علت داخل کانال بودن، این سمعک دید بسیار کمی داشته و تقریبا دیده نمی شود. نصب و برداشتن این نوع به نسبت کار ساده ای است. نکته خوب درباره این نوع سمعک این است که به علت حالت کلی خود، به وزش باد حساس نیست. هم چنین این نوع به تله کویل نیازی ندارد.

معایب: این سمعک نامرئی به اندازه ای کوچک است که نمی توان در آن میکروفون دایرکشنال کار گذاشت. هم چنین ممکن است با استفاده از این سمعک کمی احساس پرشدگی به گوش دست بدهد. هم چنین برخی گزارش داده اند که این نوع، کمی نسبت به رطوبت آسیب پذیر است. این سمعک نامرئی یک باتری کوچک داشته و در نتیجه عمر آن نسبتا کم می باشد. برخی نیز می گویند که گذاشتن و برداشتن باتری در این نوع نیز اندکی مشکل است.

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک کاملا داخل کانال یا CIC

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این نوع را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک کاملا داخل کانال یا CIC (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

نکته ی مهم: سمعک برای اطفال

به طور کلی استفاده از سمعک های داخل گوشی (هر سه دسته ای که در بالا به آن پرداختیم) برای اطفال توصیه نمی گردد. چرا که اولا قرار گرفتن و نصب آن ها برای گوش اطفال و کودکان به سادگی و راحتی مدل های پشت گوشی نیست. ثانیا چون این سمعک بایستی قالب گیری شود و کودک در حال رشد است، نیاز است که مرتبا با رشد کودک قالب یا همان پوسته آن مرتبا قالب گیری و تعویض شود.

۴- سمعک جیبی (BW)

سمعک جیبی

سمعک جیبی

در این نوع سمعک ، میکروفون و تقویت کننده درون محفظه ای قرار دارد که داخل جیب  قرار می گیرد و بلند گوی آن بوسیله یک  رشته سیم به همراه قالب ، داخل گوش قرار می گیرد و برای کم شنوائی های ملایم تاعمیق مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه استفاده از انواع سمعک جیبی به دلیل سهولت استفاده از سایرسمعک ها  مرسوم نبوده و از این رو روند خرید سمعک جیبی رو به کاهش دارد. اما با این حال گاهی اوقات برای کم شنوائی های بسیار شدید و عمیق استفاده می شوند .

۵- سمعک عینکی

سمعک عینکی

سمعک عینکی

در این نوع سمعک،  تمام قطعات، داخل دسته عینک جاسازی شده است و به دلیل راحتی استفاده از انواع دیگر این نوع فقط برای کسانی که تحت شرایط خاصی هستند (مانند افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و یا مجرای گوش خارجی بدلیل عفونت وترشحات قارچی امکان استفاده از سمعک های دیگر را ندارد و یا لاله گوش از ابتدا تشکیل نشده است ) و نمی توانند از انواع مرسوم استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

هیچ نظری ارسال نشده است.

لطفاً نظر بدهید

Free WordPress Themes, Free Android Games